Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Вірусологічний моніторинг за циркуляцією вірусів грипу та інших гострих респіраторних інфекцій

22.04.2022
‼Грип та інші гострі респіраторні інфекції (ГРІ) належать до найпоширеніших інфекційних хвороб у світі, які викликають епідемії та пандемії, що призводять до великих людських та економічних втрат.
Пандемія грипу, що тривала з січня 2009 року до серпня 2010 року, була спричинена вірусом грипу типу H1N1, який виник в результаті змішування генетичного матеріалу (реасортименту) вірусів пташиного, свинячого та людського грипу. За період пандемії, за даними ВООЗ, кількість померлих становила понад 18 036 осіб, у світі захворіли на цю хворобу понад 700 мільйонів осіб.
‼Сьогодні людство бореться з пандемією коронавірусної хвороби CОVID-19, яка станом на 21 квітня 2022 року забрала життя 6 мільйоні 232 тисяч 630 людей, а 507 мільйонів людей захворіли. Тому ВООЗ запровадила Глобальну систему епіднагляду за грипом та ГРВІ та вжиття заходів у відповідь (ГСЕГО). Епіднагляд здійснюється з метою інформування національних органів охорони здоров'я про ступінь тяжкості, вплив та час виникнення сезонних епідемій, щоб визначити циркулюючі штами вірусу грипу для формування складу вакцини та виявити будь-які виникаючі (зоонозні чи пандемічні) віруси грипу та ГРВІ. У Європейському регіоні ВООЗ регіональна лабораторна мережа з грипу є частиною ГСЕГО, глобального партнерства. Щотижня ЕРБ ВООЗ та Європейський центр профілактики та контролю захворювань (ECDC) аналізують та узагальнюють дані, що надаються державами-членами, та публікують їх у щотижневому бюлетені «Останні новини про грип у Європі» (FluNewsEurope).
ГСЕГО також виступає як механізм глобального попередження про появу вірусів грипу з пандемічним потенціалом, обмін яких здійснюється відповідно до Механізму забезпечення готовності до пандемічного грипу (ДПГ), прийнятого на Шістдесят четвертій сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я у травні 2011 р. підвищення рівня готовності та дій у відповідь при пандемії грипу шляхом зміцнення ГСЕГО, особливо в державах-членах, які найбільше потребують.
❗Україна також приймає участь у Глобальній системі епіднагляду за грипом та ГРВІ. Державна установа «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» щотижня проводить аналіз епіднагляду за грипом та ГРВІ в Україні, в тому числі проводиться аналіз вірусологічного моніторингу. За даними інформаційного бюлетеня «Грип та ГРВІ в Україні» за 15 тиждень (11 – 17.04.2022) за період з 4 жовтня 2021 року до 17 квітня 2022 перехворіло 15,0% населення країни.
Дозорний епідеміологічний нагляд за грипом та ГРВІ (ДЕН) в Україні здійснюють у 12 регіонах відповідно до географічного розподілу. ДЕН забезпечують 15 закладів первинної медико-санітарної допомоги та 20 стаціонарних закладів охорони здоров’я (дозорні лікарні).
За цей період в установах дозорного нагляду було зареєстровано 19585 пацієнтів з грипоподібними захворюваннями (ГПЗ) та ТГРІ, серед них у 2106 (10,7%) осіб було взято зразки матеріалів для тестування методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) на респіраторну групу інфекцій. У 764 (36,3%) випадків отримано позитивні результати. Серед них у 33 (4,3%) визначено віруси грипу типу А(Н3N2), вірус грипу типу А не субтипований визначено у 27 осіб (3,5%), вірус грипу типу В визначено у 1 хворого. Віруси SARS CoV-2 визначені у 599 (78,4%) хворих, віруси парагрипу (у 2 хворих), аденовіруси (у 4 хворих), RS-віруси (визначено у 33 хворих (4,3%), риновіруси (виявлено у 43 хворих (5,6%), бокавіруси (у 11 пацієнтів), сезонні коронавіруси (у 10 хворих), метапневмовіруси (у 1 хворого).
❗Медичні установи Рівненської області також долучені до Глобальної системи епіднагляду за грипом та ГРВІ та вжиття заходів у відповідь (ГСЕГО). В Рівненській області дозорний епідеміологічний нагляд за грипом та ГРВІ проводиться в ДУ «Рівненський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ», КНП «Центральна міська лікарня» РМР та КНП «ЦПМСД «Ювілейний» РМР. За триваючий епідемічний сезон 2021-2022 рр (з 40 тижня 2021 р. по 17 тиждень 2022 р.) у вірусологічній лабораторії методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) в реальному часі на грип та ГРВІ в системі дозорного епіднагляду було обстежено 257 хворих (проведено 710 досліджень). Віруси грипу типу А(Н3N2) виявлено у 4 (1,6%) хворих (з 1.02.2022 р по 16.03.2022 р). Віруси SARS CoV-2 визначені у 88 (34,2%) хворих, риновіруси визначені у 17(6,6%) пацієнтів, RS-віруси (виявлені у 3 хворих (1,2%), бокавіруси (1 хворий), аденовіруси (1 хворий).
❗Таким чином, в Україні циркулюють такі збудники ГРЗ, як віруси грипу, аденовіруси, риновіруси, бокавіруси, RS-віруси, аденовіруси, вірус SARS-CoV-2 (який викликає коронавірусну хворобу COVID-19).
????Для уникнення зараження коронавірусною хворобою, грипом та іншими ГРВІ необхідно:
✅використовувати засобів індивідуального захисту – маски; важливо, щоб маска прикривала і рот, і ніс;
✅дотримуватись безпечної фізичної дистанції – не менш 1,5 метрів; у зв’язку з цим бажано взагалі утриматись від відвідування масових заходів та уникати місць масового скупчення людей; а також уникати контактів з хворими людьми;
✅дотримуватись правил гігієни рук – ретельне миття рук та, бажано використання антисептичних засобів для обробки рук; не слід брудними руками торкатись очей, слизових оболонок роту та носу, тому що це вхідні ворота інфекції.
????Повсякденне миття рук, з використанням повсякденних миючих засобів, рекомендується проводити:
????на початку та в кінці робочого дня;
????перед приготуванням, прийомом та роздачею їжі;
????після відвідування туалету або зміни підгузку;
????перед використанням контактних лінз;
????перед обробкою ран;
????перед прийомом ліків;
????після контакту з брудними предметами чи поверхнями;
????після контакту з тваринами;
????після контакту з будь-якими біологічними рідинами (кров, слина тощо).
????Під час миття рук надзвичайно важливо дотримуватись певних правил:
????Намочіть руки
????Нанесіть мило
????Ретельно потріть долоні
????Потріть правою долонею по поверхні лівої руки і навпаки
????Потріть долоні з переплетеними пальцями
????Ретельно потріть кінчики пальців
????Окремо потріть великі пальці рук
????Змийте мило під проточною водою
????Витріть руки насухо.
‼Для миття рук рекомендують використовувати рідке мило з дозатором. Важливо пам’ятати, що вода і звичайне туалетне мило не вбиває мікроорганізми, тому ефективність миття залежить лише від того, наскільки ретельно ви трете долоні. Але навіть цей простий процес, якщо він зроблений правильно, допомагає видалити до 90% мікробів з рук.
❗Громадянам, у яких виникли симптоми гострих респіраторних захворювань не слід займатись самолікуванням, необхідно негайно звернутись до лікаря, який визначить необхідні обстеження та лікування.
‼Усім потрібно пам'ятати, що найкраща профілактика грипу та COVІD-19– це імунопрофілактика, тобто вакцинація.