Щороку у Всесвітній день боротьби з гепатитами фахівці звертають увагу на нарощування міжнародних та національних зусиль по боротьбі з цими хворобами, на підвищення зацікавленості широкої громадськості і лікарів до зазначеної проблеми.
Існує п'ять основних вірусів гепатиту, названих за типами A, B, C, D і E .Віруси гепатиту В і С призводять до розвитку хронічної хвороби у сотень мільйонів людей і є найпоширенішою причиною цирозу і раку печінки. Гепатит Е може викликати смерть у 20% інфікованих вагітних жінок.
Гепатити, викликані різними вірусами, передаються по-різному.
Причиною гепатитів А і Е зазвичай є вживання в їжу забруднених збудниками харчових продуктів або води. Гепатит А називають «хворобою брудних рук». До групи ризику зараження потрапляють, в першу чергу, діти дошкільного та молодшого шкільного віку, які можуть вживати немиті фрукти, або їсти брудними руками, чи брати до рота забруднені пальці, іграшки, олівці.
Заходи профілактики гепатиту А, Е такі ж, як і при кишкових інфекціях: дотримання правил особистої гігієни; забезпечення якісного водопостачання; ізоляція хворих на весь заразний період, дезінфекція в осередку інфекції.
Гепатит В, С і D зазвичай розвивається в результаті контакту з інфікованими рідинами організму. У число найпоширеніших способів передачі цих вірусів входять медичні і немедичні (татуювання, пірсинг, введення внутрішньовенно наркотичних речовин) процедури з ушкодженням шкірного покриву, слизових оболонок з використанням забрудненого обладнання, переливання зараженої крові або продуктів крові. Передача гепатиту В можлива від матері дитині під час пологів. Також гепатитом В можливо інфікуватися при сексуальних контактах.
Щоб захиститися від вірусних гепатитів потрібно дотримуватися правил особистої гігієни (це важливо для захисту від вірусів А і Е). Рекомендовано зробити щеплення. Як правило, вакцина надійно захищає людину від зараження вірусами гепатитів А і В.
Для попередження зараження гепатитами В,С, D важливо обов’язково перевіряти донорську кров, проводити роз’яснювальну роботу проти вживання наркотиків. У медичних установах, так і в побуті під час різних маніпуляцій (манікюру, педикюру, татуювання, гоління тощо використовувати лише стерилізований інструментарій. Уникнути зараження допомагає застосування презерватива при статевому контакті.
Сьогодні більше як 90% людей з гепатитом С можуть бути повністю вилікуватися від хвороби протягом 3-6 місяців. За допомогою належного лікування гепатиту В і С можна запобігти розвитку цирозу і раку печінки. Однак необхідно своєчасно пройти тестування на вірусні гепатити у сімейного лікаря, щоб отримати необхідне лікування.
На 66 сесії Європейського регіонального комітету ВООЗ 12-15 вересня 2016 року в м. Копенгаген (Данія) було прийнято «План дій сектора охорони здоров'я по боротьбі з вірусними гепатитами в Європейському регіоні ВООЗ». Загальна мета Плану дій - до 2030 року домогтися елімінації вірусного гепатиту як загрози громадському здоров'ю в Європейському регіоні шляхом зниження захворюваності і смертності, викликаної вірусними гепатитами і пов'язаними з ними ускладненнями, і забезпечення справедливого доступу до рекомендованих послуг з профілактики, тестування, догляду та лікування для всіх людей.
В Україні Розпорядженням Кабінету міністрів України від 27 листопада 2019 р. №1415-р схвалена «Державна стратегія у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам на період до 2030 року». За даними МОЗ до 5 відсотків населення країни інфіковано вірусним гепатитом С та 1—2,5 відсотка — вірусним гепатитом В. Визначена стратегічна ціль «Зменшення нових випадків вірусних гепатитів, в тому числі хронічних, та скорочення смертності, зумовленої вірусними гепатитами» базується на Глобальній стратегії сектору охорони здоров’я ВООЗ з вірусного гепатиту “На шляху до ліквідації вірусних гепатитів”.
В Рівненській області у 2019-2021 рр. захворюваність на гепатит А становила 1,12 - 1,64 на 100 тисяч населення (13 випадків у 2021 р. та 19 випадків у 2020 р).
Показники захворюваності гострим гепатитом С за період 2019-2021 рр .залишалися майже на одному рівні 0,26-0,43 ( у 2020 р.-3 випадки, у 2021 р.-5). Значно вища захворюваність хронічним гепатитом С 4,06- 3,2 ( у 2020 р.-47, у 2021 р. -.37 випадків). За цей період захворюваність гострим гепатитом В становила 2,85-0,95 (в 2020 р. році було зареєстровано 33 випадки, у 2021 році-11 випадків). Що стосується захворюваності на хронічний вірусний гепатит В, то показники захворюваності становили 1,21-0,69 (14 випадків у 2020 р. та 8 випадків у 2021 р.).Найвищі рівні захворюваності у 2021 році хронічним гепатитом С відмічалися у м Вараш-39,39 (17 випадків) та м. Рівне-4,94 (12 випадків).
У складі ДУ “Рівненський ОЦКПХ МОЗ ” функціонує вірусологічна лабораторія, яка проводить сучасні вірусологічні, серологічні, молекулярно-генетичні дослідження в системі моніторингу вірусних інфекцій. Сьогодні це єдина в області вірусологічна лабораторія, яка займає площу понад 280 м², має відповідну сучасну матеріально-технічну базу. Лабораторія атестована Головною організацією метрологічної служби МОЗ України на право проведення вимірювань у сфері поширення державного метрологічного нагляду в галузі охорони здоров’я, лабораторія акредитована Національним агентством з акредитації України на компетентність відповідно вимог ДСТУ ISO/ IEC 17025 в галузі молекулярно-генетичних досліджень.
В лабораторії безоплатно проводять дослідження на вірусні гепатити контактним особам з вогнищ гострих і хронічних гепатитів, а також дітям, народжених від матерів-носіїв вірусів гепатитів В і С.
Лікар-віруолог Хоронжевська І.С.