Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Всесвітній день боротьби з гепатитами

28.07.2022

 

 

 Щороку у Всесвітній день боротьби з гепатитами фахівці звертають увагу  на нарощування міжнародних та національних  зусиль по боротьбі з цими хворобами, на підвищення зацікавленості широкої громадськості і лікарів до зазначеної проблеми.

    Існує п'ять основних вірусів гепатиту, названих  за типами A, B, C, D і E .Віруси  гепатиту  В і С призводять до розвитку хронічної хвороби у сотень мільйонів людей і  є найпоширенішою причиною цирозу і раку печінки. Гепатит Е може викликати смерть у 20%  інфікованих вагітних жінок.

    Гепатити, викликані різними вірусами, передаються по-різному.

Причиною гепатитів А і Е зазвичай є вживання в їжу забруднених збудниками харчових продуктів або води. Гепатит А називають «хворобою брудних рук». До групи ризику зараження потрапляють, в першу чергу, діти дошкільного та молодшого шкільного віку, які можуть вживати немиті фрукти, або їсти брудними руками, чи брати до рота забруднені пальці, іграшки, олівці.

Заходи профілактики гепатиту А, Е такі ж, як і при кишкових інфекціях: дотримання правил особистої гігієни; забезпечення якісного водопостачання; ізоляція хворих на весь заразний період,  дезінфекція в осередку інфекції.

   Гепатит В, С і D зазвичай розвивається в результаті контакту з інфікованими рідинами організму. У число найпоширеніших способів передачі цих вірусів входять медичні і немедичні (татуювання, пірсинг, введення внутрішньовенно наркотичних речовин) процедури з  ушкодженням шкірного покриву, слизових оболонок з використанням забрудненого обладнання,  переливання зараженої крові або продуктів крові.  Передача гепатиту В можлива від матері дитині під час пологів.  Також гепатитом В можливо інфікуватися при сексуальних контактах.

  Щоб захиститися  від вірусних  гепатитів потрібно   дотримуватися правил особистої  гігієни (це важливо для захисту від вірусів А і Е).  Рекомендовано  зробити щеплення. Як правило, вакцина надійно захищає людину від зараження вірусами  гепатитів А і В.

 Для попередження зараження гепатитами В,С, D важливо обов’язково перевіряти донорську кров, проводити роз’яснювальну роботу  проти вживання  наркотиків.  У  медичних установах, так і в побуті під час різних маніпуляцій (манікюру, педикюру, татуювання, гоління тощо використовувати лише стерилізований інструментарій. Уникнути зараження допомагає застосування презерватива при статевому контакті.  

     Сьогодні більше як 90% людей з гепатитом С можуть бути повністю вилікуватися від хвороби протягом 3-6 місяців. За допомогою належного лікування гепатиту В і С можна запобігти розвитку цирозу і раку печінки. Однак необхідно своєчасно пройти тестування на вірусні гепатити  у сімейного лікаря, щоб отримати необхідне лікування.

     На 66 сесії  Європейського регіонального комітету ВООЗ 12-15 вересня 2016 року в м. Копенгаген (Данія)  було прийнято «План дій сектора охорони здоров'я по боротьбі з вірусними гепатитами в Європейському регіоні ВООЗ».      Загальна мета Плану дій - до 2030 року  домогтися елімінації вірусного гепатиту як загрози громадському здоров'ю в Європейському регіоні шляхом зниження захворюваності і смертності, викликаної вірусними гепатитами і пов'язаними з ними ускладненнями, і забезпечення справедливого доступу до рекомендованих послуг з профілактики, тестування, догляду та лікування для всіх людей.

   В Україні   Розпорядженням Кабінету міністрів України від 27 листопада 2019 р. №1415-р схвалена   «Державна стратегія у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам на період до 2030 року». За даними  МОЗ  до 5 відсотків населення країни інфіковано вірусним гепатитом С та 1—2,5 відсотка — вірусним гепатитом В.  Визначена стратегічна ціль  «Зменшення нових випадків вірусних гепатитів, в тому числі хронічних, та скорочення смертності, зумовленої вірусними гепатитами» базується на Глобальній стратегії сектору охорони здоров’я ВООЗ з вірусного гепатиту “На шляху до ліквідації вірусних гепатитів”.

  В Рівненській області у 2019-2021 рр. захворюваність на гепатит А становила 1,12 - 1,64 на 100 тисяч населення  (13 випадків у 2021 р. та 19 випадків у 2020 р).

     Показники захворюваності  гострим гепатитом  С за період 2019-2021 рр .залишалися майже на одному рівні 0,26-0,43 ( у 2020 р.-3 випадки, у 2021 р.-5). Значно вища захворюваність хронічним гепатитом С 4,06- 3,2 ( у 2020 р.-47, у 2021 р. -.37 випадків). За цей період захворюваність гострим гепатитом В становила  2,85-0,95 (в 2020 р. році було зареєстровано 33 випадки, у 2021 році-11 випадків). Що стосується захворюваності на хронічний вірусний гепатит В, то показники захворюваності становили 1,21-0,69 (14 випадків у 2020 р. та 8 випадків у 2021 р.).Найвищі рівні захворюваності  у 2021 році хронічним гепатитом С відмічалися у  м Вараш-39,39 (17 випадків) та м. Рівне-4,94 (12 випадків).

        У складі ДУ “Рівненський ОЦКПХ МОЗ ” функціонує вірусологічна лабораторія, яка проводить  сучасні вірусологічні, серологічні, молекулярно-генетичні дослідження  в системі моніторингу вірусних інфекцій. Сьогодні  це єдина в області вірусологічна лабораторія, яка займає площу  понад 280 м², має відповідну сучасну матеріально-технічну базу. Лабораторія атестована Головною організацією метрологічної служби МОЗ України на право проведення вимірювань у сфері поширення державного метрологічного нагляду в галузі охорони здоров’я, лабораторія  акредитована Національним агентством з акредитації України на компетентність відповідно вимог ДСТУ   ISO/ IEC 17025 в галузі  молекулярно-генетичних досліджень.

          В лабораторії безоплатно проводять дослідження на вірусні гепатити контактним особам з вогнищ гострих і хронічних гепатитів, а також дітям, народжених від матерів-носіїв вірусів гепатитів В і С.       

Лікар-віруолог                                         Хоронжевська І.С.