Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Всесвітній День боротьби з гепатитом. «One life, one liver. Одне життя. Одна печінка»

28.07.2023

Щороку у Всесвітній день боротьби з гепатитами фахівці звертають увагу на нарощування міжнародних та національних зусиль по боротьбі з цими хворобами, підвищення обізнаності про проблему вірусних гепатитів, способи профілактики та лікування.
 Цього року Всесвітня організація охорони здоров`я (ВООЗ) проводить Всесвітній День боротьби з гепатитом під гаслом: «One life, one liver. Одне життя. Одна печінка» (https://www.who.int/campaigns/world-hepatitis-day/2023).

 ВООЗ зазначає, що у кожної людини є лише одне життя і лише одна печінка. Гепатит може зруйнувати і те, й інше. Вірусний гепатит теж може протікати непомітно, і симптоми проявляються лише на пізніх стадіях захворювання. Існує безліч різних вірусів гепатиту (від А до Е), але найнебезпечнішими є віруси гепатиту В і С, якими щодня заражається майже 8000 осіб, причому більшість з цих випадків інфекції так і залишаються невиявленими.
Що відбувається у результаті? Понад мільйон випадків смерті від гепатиту у світі щороку та один новий випадок розвитку хронічної інфекції кожні десять секунд. Саме тому здоров'я печінки є однією з основ здоров'я людини. Великій кількості смертей від гепатиту можна було б запобігти. Існують вакцини та ефективні методи лікування гепатиту В і навіть препарати, що повністю виліковують гепатит С, тому сьогодні кожна людина може захистити себе та своїх близьких.


На 66 сесії Європейського регіонального комітету ВООЗ у 2016 р. було схвалено «План дій сектора охорони здоров'я по боротьбі з вірусними гепатитами в Європейському регіоні ВООЗ». Загальна мета цього Плану дій - до 2030 року домогтися елімінації вірусного гепатиту як загрози громадському здоров'ю в Європейському регіоні шляхом зниження захворюваності та смертності, викликаної вірусними гепатитами й пов'язаними з ними ускладненнями.
 В Україні Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 листопада 2019 р. №1415-р прийнята «Державна стратегія у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам на період до 2030 року», де визначена Стратегічна ціль «Зменшення нових випадків вірусних гепатитів, в тому числі хронічних, та скорочення смертності, зумовленої вірусними гепатитами» базується на Глобальній стратегії сектору охорони здоров’я ВООЗ з вірусного гепатиту “На шляху до ліквідації вірусних гепатитів”.
Сьогодні кожен може дізнатися про те, як захистити себе від гепатиту у свого сімейного лікаря, а також пройти тестування на вірусні гепатити. Держава піклується про розширення масштабів тестування та лікування вірусних гепатитів до цілей ліквідації до 2030 року.
ВООЗ наголошує, що ключовими факторами збереження здоров'я печінки є зменшення вживання алкоголю, досягнення здорового рівня маси тіла, лікування гіпертонії та діабету. Здоров'я печінки – це запорука довгого життя; захисту близьких від гепатиту; захисту інших життєво важливих органів, включаючи серце, головний мозок та нирки, функціонування яких залежить від нормальної роботи печінки.
ВООЗ зазначає, що досі від вірусного гепатиту щороку помирає понад мільйон людей.
За збереження нинішньої тенденції до 2040 р. від вірусного гепатиту щороку вмиратиме більше людей, ніж від малярії, туберкульозу та ВІЛ/СНІДу разом узятих.


У всьому світі величезна кількість людей живуть з гепатитом, які не пройшли діагностику і не отримують лікування. Тому ВООЗ наголошує на тому, що таку ситуацію потрібно змінити. Гепатит протікає непомітно, і рівень поінформованості людей про стан здоров'я печінки є низькою. Більшість симптомів гепатиту проявляються тільки на пізніх стадіях, внаслідок чого величезна кількість людей, які живуть із гепатитом, не знають про своє захворювання. Навіть після постановки діагнозу кількість людей з гепатитом, які отримують лікування та необхідну медичну допомогу є незначною. Діагностується лише 10% випадків хронічного гепатиту В. З них лікування отримують лише 22%, що становить лише 2% глобального тягаря хвороби. З усіх людей із гепатитом С діагностуються лише 21%. А лікування, яке сьогодні здатне повністю виліковувати гепатит С, отримують лише 62% людей з діагностованим захворюванням, тобто близько 13% глобального тягаря хвороби.


Значній кількості випадків зараження та смертей, можна запобігти.
Для ліквідації гепатитів та досягнення амбітних цілей ВООЗ на період до 2030 р. необхідно створити для населення можливість отримання допомоги при гепатитах у спрощеному порядку на рівні первинної ланки, щоб:
забезпечити доступ усіх вагітних з хронічним гепатитом до лікування, а їх немовлят – до вакцинації проти гепатиту В відразу після пологів для профілактики інфекції;
забезпечити постановку діагнозу у 90% людей, які живуть з гепатитом та/або гепатитом С;
досягти повного лікування чи успішного лікування у 80% діагностованих людей відповідно до нових розширених критеріїв доступу до лікування.


До заходів профілактики гепатиту С належать тестування всієї донорської крові, дотримання безпечної практики ін'єкцій у медичних закладах, вдома та особливо серед осіб, які вживають ін'єкційні наркотики.
 Поточні дані показують, що зростання кількості людей, які отримують лікування від гепатиту С, сповільнюється. 12-тижневий курс лікування гепатиту С сьогодні коштує 60 дол. США, тоді як на початку його ціна досягала 90 000 дол. США.
Гепатиту В можна запобігти за допомогою вакцинації та контролюваному перебігу хвороби за допомогою лікарських препаратів. Лікування гепатиту В сьогодні коштує менше як 30 дол. США на рік (2,4 дол. США на місяць). ВООЗ очікує, що таке зниження цін на лікування гепатитів В і С, має призвести до зростання кількості людей, які зможуть отримати курс лікування.

Настав час приділити пріоритетну увагу тестуванню та лікуванню для побудови світу, вільного від гепатиту.
Скорочення числа випадків зараження гепатитом В серед дітей шляхом ефективного проведення вакцинації – одне з небагатьох пов'язаних зі здоров'ям завдань у межах цілей у сфері сталого розвитку, виконання яких йде за графіком. Це також єдина мета у сфері боротьби з гепатитом, у досягненні якої відсутнє відставання.
Проте в країнах Африки лише в невеликій кількості країн забезпечується доступ до вакцинації проти гепатиту В відразу після пологів, тобто в перші 24 години після народження дитини. Хід роботи з розширення масштабів вакцинації зупинився через пандемію COVID-19. Для досягнення завдання у сфері сталого розвитку щодо запобігання передачі вірусу гепатиту В від матері дитині необхідно в найкоротші терміни розширити масштаб вакцинації при народженні.


 Тому у Всесвітній день боротьби з гепатитом відкриваються можливості для нарощування національних і міжнародних зусиль у боротьбі з цими хворобами, на привернення уваги широкої громадськості та фахівців до зазначеної проблеми, підвищення зацікавленості громадян різних країн в проведенні профілактичних заходів.
Застосування гігієнічних знань на практиці кожною людиною, визнання важливості імунопрофілактики гепатитів А і В, а також участь в проведенні щеплювальних кампаній дозволить зберегти здоров'я населення не тільки кожної окремої країни, а й населення планети в цілому.


У Рівненській області у 2017–2021 роках захворюваність гепатитом А знизилась в 8,2 раза з 9,22 випадків на 100 тис. населення у 2017 році до 1,12 у 2021 році. У 2022 році в області було зареєстровано 6 випадків захворювань гепатитом А, показник 0,54 випадки на 100 тисяч населення. За період 2017–2021 рр. в Рівненській області захворюваність гострим гепатитом В знизилася в 5,5 раза з 5,26 випадків на 100 тис. населення у 2017 році до 0,95 у 2021 році. У 2022 році було виявлено 30 випадків гострого гепатиту В, показник 2,72. Що стосується захворюваності на вперше виявлений хронічний вірусний гепатит В, то показники захворюваності за 2017-2022 роки знизились у 2,1 раза та становили 3,1 (2017 р.) та 1,45 (2022 р.). У 2022 році було зареєстровано 16 випадків хронічного гепатиту В, найвищі показники захворюваності відмічались у Березнівській громаді -4,68 (3 випадки), Костопільській -4,69 (3 випадки), м. Вараш -4,63 (2 випадки).
Показники захворюваності гострим гепатитом С в Рівненській області за період 2017–2021 роки знизилася у 2,2 раза з 0,95 до 0,43. У 2022 році було виявлено 12 випадків захворювань гострим гепатитом С, показник 1,09. Захворюваність хронічним гепатитом С за 2017-2022 роки знизилася у 2,6 раза з 10,17 випадків на 100 тис. населення у 2017 році до 3,89 у 2022 році. У 2022 році було виявлено 43 випадки хронічного гепатиту С, найвищі показники відмічались в м. Вараш - 30,12 (13 випадків), Дубенській громаді - 6,68 (3 випадки), Костопільській - 6,26 (4 випадки), Радивилівській - 5,44 (2 випадки), Рівненській - 4,25 (4 випадки), м.Рівне - 4,94 (12 випадків).


У складі ДУ “Рівненський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров`я України” функціонує вірусологічна лабораторія, яка проводить сучасні вірусологічні, серологічні, молекулярно-генетичні дослідження в системі моніторингу вірусних інфекцій. Сьогодні єдина в області вірусологічна лабораторія займає площу понад 280 м², має відповідну сучасну матеріально-технічну базу. Лабораторія атестована Головною організацією метрологічної служби МОЗ України на право проведення вимірювань у сфері поширення державного метрологічного нагляду в галузі охорони здоров’я, лабораторія акредитована Національним агентством з акредитації України на компетентність відповідно вимог двох міжнародних стандартів ДСТУ ISO/ IEC 17025 та відповідно до вимог ДСТУ EN ISO 15189 в галузі молекулярно-генетичних досліджень біологічного матеріалу людини та біологічних рідин.


❗ В лабораторії безоплатно проводять дослідження на вірусні гепатити контактним особам з вогнищ гострих і хронічних гепатитів, а також дітям, народжених від матерів-носіїв вірусів гепатитів В і С. Вартість досліджень методом ІФА за зверненнями громадян становить 143,64 грн без ПДВ.