Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Всесвітній день боротьби з малярією

24.04.2020

Всесвітній день боротьби з малярією щорічно відзначається 25 квітня.

       Малярія – небезпечне для життя захворювання, що передається через укуси комарів. Ризик передачі малярії існує в 91 країні, які щорічно відвідує 125 млн мандрівників з інших країн. При поверненні додому на малярію хворіє понад 10 тис людей.

За даними ВООЗ щорічно на малярію хворіє 300-500 млн., а помирають від неї 1,5-2,7 млн людей. Осередки малярії з високою ураженістю населення існують в Африці, Південно-Східній Азії, Південній Америці. В країнах Європи, в тому числі в Україні, місцева малярія ліквідована у 60-х роках минулого сторіччя, передача малярії комарами не відбувається і наразі усі зареєстровані випадки захворювань – завезені.

В останні десятиріччя через політичну та економічну кризу у світі, військові конфлікти, голод, розвиток міжнародного бізнесу і туризму відбулася активізація міграційних процесів і розповсюдження малярії на вільні від неї території.

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України в державі щорічно реєструється в середньому близько 50-ти випадків завізної малярії.

Серед наших співвітчизників найчастіше завізна малярія виявляється у пілотів, моряків, бізнесменів, туристів, фахівців і членів їх родин, які за контрактом працюють у тропічних країнах, в інших осіб, які перебували в Африці, Азії, Південній Америці, південних країнах СНД (Таджикистані, Азербайджані та ін.).

У Рівненській області з 1958 р. місцева малярія не реєструється.

З 1981 по 2013 рік в області зареєстровано 72 випадки завізної малярії. Малярія завозилася з Республіки Афганістан (62), Таджикистану (1), Азербайджану (2), Московської області РФ (1), Анголи (1), Кот-д’Івуару (1), Ліберії (2), Екваторіальної Гвінеї (1), Індії (1).

Останні 2 випадки завізної тропічної малярії зареєстровані в області у грудні 2019 та березні 2020 років, завезені  мешканцями Рівненщини, які працювали за контрактом в Екваторіальній Гвінеї.

З метою запобігання захворювання на малярію - декілька порад:

- дізнайтеся, чи у країні, куди ви плануєте поїздку, відбувається передача малярії. Якщо так – обов’язково попіклуйтеся про захист від цього захворювання. Зазвичай це - уникнення укусів комарів (одяг, який прикриває тіло, репеленти), антимоскітні сітки та хіміопрофілактика – медикаменти для профілактики захворювання малярією, адже вакцини від малярії немає;

- проконсультуйтеся зі своїм лікарем щодо хіміопрофілактики – вона залежить від країни, куди ви подорожуєте; регулярний прийом препарату може і не забезпечить повного захисту від зараження, але дозволить уникнути тяжкого перебігу хвороби;

- симптоми малярії з’являються через 7 і більше днів після укусу інфікованого комара: перші симптоми – лихоманка, озноб,  головний біль – можуть проявлятися слабко, що ускладнює виявлення малярії. Якщо під час подорожі чи продовж року (зрідка до 3-х років) після повернення із країни, де відбувається передача малярії, у вас підвищилась температура – негайно зверніться до лікаря і повідомте про історію своїх поїздок.

Завідувачка паразитологічної лабораторії                                                                                Шелевицька Л.В.