Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Як не помилитися у виборі лікаря?

09.11.2022
????Дослідники Корнельського університету (США) підрахували: ми щоденно приймаємо 226 рішень, які стосуються лише їжі. Деякі рішення не мають великої ваги, але коли мова йде про здоров’я, то ризик помилитися – розкіш, яку не кожен собі дозволить. Війна змушує українців переїжджати в інші міста, шукати нових спеціалістів, змінювати сімейних лікарів. Лікар первинної медичної допомоги має величезний вплив на здоров’я та якість життя пацієнта, оскільки володіє повною інформацією про стан здоров’я та може надати допомогу у випадку загострення хронічних захворювань, раптової хвороби чи травми.
 
❓Як обрати кваліфікованого сімейного лікаря?
Зверніться за рекомендацією до людей, яким довіряєте. Кожен медик має свій підхід до лікування.
 
❓Чи бажаєте ви, щоб лікар був більш консервативним у виборі терапії, чи надаєте перевагу спеціалістам, які вивчають сучасні методи лікування, відмовляючись від застарілих?
????Дізнайтеся відгуки, запишіться на прийом і поставте запитання, які допоможуть визначитися з вибором:
➡ Як лікар ставиться до вакцинації?
➡ Чи застосовує він у своїй практиці гомеопатичні препарати, БАДи?
➡ Чи читає іноземні джерела фахової інформації, відвідує тренінги, семінари, конференції?
 
❗Ефективність та безпека лікарського засобу або методу лікування має бути доведеною, тобто базуватися на принципах доказової медицини. Не лінуйтеся перевіряти препарати, які вам призначають, адже на сайті Міжнародної бази клінічних досліджень або Управління санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (англ. Food and Drug Administration, FDA) є вся необхідна інформація. Чимало медикаментів не мають систематичного огляду, а в публічному просторі відсутні дослідження, що підтверджують їхню безпеку та ефективність (Афлубін, Анаферон, Адаптол, Оцилококцінум, деякі гепатопротектори). Ще одна проблема - неіснуючі на даний момент діагнози, які деякі лікарі полюбляють встановлювати ще з часів СРСР (ВСД/нейроциркуляторна дистонія, дисбактеріоз). Ви можете перевірити діагноз у Міжнародній класифікації хвороб, де є найбільш повний та систематизований перелік відомих і визнаних доказовою медициною хвороб та станів.
 
❓Як поводиться компетентний лікар?
✔ він не боїться показувати сумніви та консультуватися з колегами й суміжними спеціалістами, якщо стикається зі складним клінічним випадком;
✔ надає повну інформацію про діагноз, методи лікування, можливі ризики та побічні ефекти;
✔ говорить доступною мовою (велика кількість медичної термінології під час консультації не завжди є ознакою професіоналізму й часто вказує на бажання приховати невпевненість за складними словами);
✔ретельно збирає анамнез, з’ясовує деталі, уважно слухає, задає уточнюючі питання, а не мовчки заповнює документацію, ігноруючи вас. Компетентний лікар не призначатиме величезний список лабораторних досліджень впродовж перших хвилин спілкування з пацієнтом.
 
????Людина без медичної освіти не має змоги оцінити адекватність призначень. Однак. якщо медик лікує ГРВІ антибактеріальними засобами, призначає пігулки для зміцнення імунітету, пропонує детокси, чистку печінки від «шлаків», варто відмовитися від співпраці з ним.