Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Як подбати про своє психічне здоров'я

10.10.2023
???? Нині через війну багато людей переживають незвичні для них психічні стани. Звісно, деякі аспекти ми не в змозі змінити, але можна поліпшити реакцію на них.
☝ Якщо уявити, що здоров’я людини – це яблуко, то психічне здоров’я не є однією з його скибок, воно буде осердям. ВООЗ вважає, що психічне здоров’я є основою якості життя та визначає його як «…стан добробуту, в якому людина здатна реалізувати свій потенціал, долати щоденні стреси, ефективно і плідно працювати та робити внески в життя своєї спільноти».
???? Ознаки доброго психічного здоров’я: відчуття якості життя; здатність долати щоденні стреси та вирішувати проблеми; продуктивність та ефективність праці; можливість рости та розвиватись; інтерес до інших людей та спільнот.
Людина, яка піклується про себе - краще долає стреси. Через це, у неї значно більше сил та ресурсів, щоб дбати про інших та віддаватись праці.
Усунення стресових факторів є однією з перших рекомендацій кожного лікаря. Основні та найпростіші способи піклування про психічне здоров’я та захист від стресу – добрий сон, дозування щоденного навантаження, регулярний відпочинок, фізична активність.
???? Коли варто звертатись за допомогою
Звернення до фахівця у випадках надмірного виснаження чи тривоги є нормальним та навіть необхідним явищем, як і звернення до травматолога при переломі кістки.
Легка тривога, погіршення настрою, незначні проблеми зі сном чи спалахи дратівливості не потребують особливого втручання, окрім відпочинку та відновлення ресурсів. Однак, якщо проблеми накопичуються, тривають понад два тижні, втрачається продуктивність, а якість життя стрімко прямує до нуля – звернення до фахівця є мудрим рішенням.
‼ 5 сигналів, які потребують уваги:
✔ тривале порушення сну;
✔ стійкі нав’язливі думки;
✔ істотне зниження настрою;
✔ втрата інтересу та задоволення від справ і дозвілля;
✔ гостре небажання спілкуватися та підтримувати соціальні контакти.
Більшість складнощів із психічним здоров’ям долаються за вчасної допомоги, а набуті навички сприяють кращому вирішенню проблем надалі. Тому варто звертатися до сімейного лікаря або психолога. Вас вислухають та дадуть рекомендації, яких може бути цілком достатньо для відновлення. У разі потреби, ви отримаєте скерування до психотерапевта або психіатра, який підбере для вас ефективне лікування.
???? Пам’ятайте: ми не можемо змінити напрямок вітру, але можемо налаштувати вітрила і завжди добиратися до місця призначення.