Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Як приймати антибіотики так, щоб вони подіяли?

09.08.2023

Уже скоро настане осінньо-зимовий період, що асоціюється у більшості населення з підвищеною простудною захворюваністю, які викликаються вірусами або бактеріями.
Дуже часто чуємо, що при наявності перших катаральних симптомів чи підвищенні температури люди безконтрольно починають «рятуватися» антибіотиками. Але, як відомо, антибіотиками називаються лікарські препарати, призначені для лікування захворювань, що викликані бактеріями.
За прогнозами ВООЗ, вже через 10-20 років практично всі існуючі мікроорганізми можуть стати резистентними до антибіотиків (коли бактерії не реагують на антибіотики). Більша частина антибіотиків, що виробляється у світі, використовується у тваринництві, де з’являється велика кількість бактерій, що є стійкими до антибіотиків. Ці бактерії потрапляють у воду, ґрунт, м’ясо і, як результат, в організм людини. Якщо ситуація не зміниться, то дуже скоро ми можемо повернутися в час, коли звичайна бактеріальна інфекція буде вбивати, спричиняючи пандемії.


Також важливо пам’ятати, що не існує «чарівного» антибіотика, який міг би подіяти на всі бактерії одночасно!
У наш час будь-хто, будь-якого віку, у будь-якій країні може захворіти на антибіотикорезистентну інфекцію (за даними ВООЗ). Поширення резистентності до антибактеріальних лікарських засобів стало глобальною загрозою людству - воно призводить до зменшення ефективності лікування інфекцій, небезпечних для життя ускладнень; збільшення частоти й тривалості госпіталізацій; витрат на охорону здоров’я; рівня смертності пацієнтів.


Антибіотики – це «потужна зброя» у руках лікаря, яку слід правильно застосовувати, оскільки наслідки можуть бути діаметрально протилежними, а саме при обґрунтованому та раціональному використанні антибіотиків настає одужання пацієнта, а у випадку призначення антибіотиків без наявних на те показань спричиняє розвиток антибіотикорезистентності, яка становить глобальну проблему для країн у всьому світі.


Саме тому хочемо Вас ознайомити з основними правилами застосування антибіотиків, аби вони могли діяти не лише на наше покоління, а і допомагати у лікуванні наших дітей, онуків.
Вживати антибіотики при вірусних захворюваннях не можна! Антибіотики пригнічують ріст тільки бактерій. Віруси не є бактеріями, тому антибіотик на них не діє. Антибіотик не зменшує імовірність ускладнень, а навпаки, «заважає» організму боротися з вірусною інфекцією.
Призначати антибіотик для профілактики можна тільки у випадках таких небезпечних захворювань, як - чума, кашлюк, хвороба Лайма, сибірська виразка. В інших випадках – антибіотикопрофілактика без потреби не проводиться.
Якщо протягом 72 годин після початку прийому антибіотика не спостерігається клінічного покращення стану, то це означає, що збудник до цього антибіотика є стійким, і його слід замінити. Безконтрольний прийом антибіотиків для лікування, постійне використання антибіотиків у виробництві харчових продуктів складає глобальну проблему людства. Чим частіше ви приймаєте антибіотики «для профілактики», тим більша імовірність того, що вони не будуть діяти під час хвороби.
Призначення антибіотика можливе тільки після мікробіологічного аналізу (бактеріологічного посіву). Призначення антибіотика без дослідження призводить до того, що, з одного боку, він може не подіяти взагалі або подіяти частково. Часто виникає ситуація, коли патогенний мікроорганізм звикає до антибіотика, виробляючи «стійкість».
Необхідно приймати повний курс антибіотика, що був призначений лікарем, чітко дотримуючись часу прийому, кратності та дозування, що була вказана лікарем. Найголовніше в прийомі антибіотика – це дотримання певної концентрації в тілі протягом певного часу. Припинення прийому чи зниження дози може призвести до повторної активності даної бактерії та утворення резистентності до антибіотика. Збільшення ж дози може призвести до виникнення побічних ефектів від токсичної дії антибіотика.
Намагайтеся запивати антибіотик водою. Не запивайте антибіотик молоком, кисломолочними продуктами, кавою, чаєм, соками.