Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Яке освітлення небезпечне для здоров'я?

20.10.2023
???? Освітлення відіграє важливу роль у нашому житті. За допомогою світла ми розпізнаємо колір, форму і яскравість оточуючих нас об'єкті. Але мало хто знає, що світло впливає ще й на не візуальні ефекти: на самопочуття, настрій, працездатність, пильність.
❓ Тож яке освітлення є небезпечним для здоров’я?
???? Недостатнє освітлення призводить до втоми органу зору, сприяє розвитку короткозорості, знижує працездатність, підвищує травматизм.
???? Занадто яскраве освітлення викликає вкрай негативні емоції. Підвищене навантаження на очі стають причинами дратівливості та тривоги.
???? Постійне світло не дає вироблятись гормону мелатоніну, який запускає цикл відпочинку та регулює тривалість і зміну фаз сну. Особливо шкідливим це може бути для дітей, адже саме у фазі глибокого сну у них виробляється гормон росту.
???? Холодне світло дає організму сигнал до пробудження, настання періоду активності. Прискорює роботу мозку, допомагає концентрації, робить людину зібраною, уважною. Тому, джерела цього спектру світла - монітори, телевізори, смартфони, підсвічування для акваріумів, акцентне освітлення рекомендовано вимикати за 2 години до сну.
???? Негативно на організмі позначається використання одночасно ламп з різною колірною температурою.
☝ Проте, лампи нейтрального спектра створюють гарний психологічний тонус, настрій і самопочуття, попереджують зорову і загальну втому, сприяють високопродуктивній праці, позитивно впливають на обмін речовин. Тепле світло розслаблює і готує до періоду спокою. Таким світлом можна скористатись під час відпочинку, а також, як допоміжний компонент, у боротьбі з безсонням.
???? Тож, регулюючи освітлення в будинку, на робочому місці можна не тільки налагодити власні біоритми, а й позбутися проблем зі сном, апетитом, зайвою вагою, підвищити стійкість до стресів, нормалізувати гормональний фон, забезпечити гарне самопочуття та чудовий настрій.