Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Заховався десь тарган, самий справжній партизан

01.11.2022
????Останні десятиліття містяни приємно здивовані суттєвим зменшенням, і інколи й повним зникненням зі своїх осель доволі набридливих супутників людини, комах, основним гаслом яких було “де людське житло, там і ми!”— тарганів.
❗Ці комахи такі давні, що їх рештки зустрічаються ще в палеозойських відкладеннях, вони пережили динозаврів і є одними з головних претендентів на виживання у ядерній війні, якої, сподіваємось, ніколи не буде. У світі зустрічається майже 5 тисяч видів тарганів і лише десяток з них є синантропними, тобто воліють жити у наших домівках і створювати певний дискомфорт, решта різновидів — мешкають у природних умовах і не мають жодного стосунку до людини, хіба тільки володіють цілющими властивостями — у східній медицині, наприклад, безкрилих самок і личинок тарганів призначають як засіб, що регулює діяльність статевих залоз та препарат, який володіє сечогінною дією і сприяє зрощенню кісток.
❓Хоч якою б заповітною була мрія багатьох про зникнення тарганів з наших квартир, однак різке їх зникнення без особливих на те причин змушує задуматись — чи може людина відчувати себе в безпеці у будинках, з яких втікають комахи? Здогадки та гіпотези при цьому висуваються найрізноманітніші, інколи вони можуть перевершити версії феномену Бермудського трикутника чи НЛО. Одні дослідники лають електромагнітне навантаження від мобільних телефонів, комп’ютерів, мікрохвильовок, які вкупі з руйнуванням озонового шару збиває тарганячі біоритми, інші — вказують на шкідливі продукти з ГМО, які нібито відбивають у цих домашніх тварин щонайменше бажання розмножуватись, решта шпетять так званий євроремонт, який приніс в наші домівки токсичні для цих вусанів будматеріали. Не обходиться і без містичних передбачень, які тлумачать втечі тарганів як передвісник чогось недоброго, згадуючи як вони зникали з людських помешкань перед Другою світовою війною чи великим Китайським землетрусом.
❗Однак, теорії, висунуті фахівцями, значно нудніші — це прогрес у нашому житті, використання пластикових пакетів для сміття та ліквідація сміттєпроводів, освоєння основних правил гігієни в своїх оселях, пакування продуктів харчування, внаслідок чого відбулось зменшення вільного доступу до їжі для тарганів, а нові підходи до ремонту наших домівок позбавили цих комах життєво необхідної їм вологи.
????Незважаючи на те, що деякі вчені настільки стривожились з приводу щезання тарганів, що запропонували внести їх до Червоної книги, робити це ще зарано, адже наші спритні співмешканці й не думали зникати, вони просто мігрували на більш спокійні, теплі та сирі місцини, їх повно у гуртожитках, сміттєвих баках, та підвалах, а ще — в так званих неблагополучних квартирах, де господарі не вельми переймаються “зайвим” підтриманням чистоти, звідки таргани доволі швидко поширюються й по всіх сусідах, незважаючи на вайфаї з блютусами, ламінат чи синтетичні елементи побуту. Досить комфортно тарганам й у продуктових складах, закладах громадського харчування, навіть у сучасних офісах, де їм чудово смакують продукти та залишки їжі, в тому числі й із різними шкідливими добавками, при чому жодного пригнічення їх репродуктивної функції не спостерігається.
‼Зважаючи на те, що таргани є механічними переносниками збудників багатьох небезпечних хвороб, а їх виділення та хітинові покриви можуть викликати серйозні алергічні реакції у людей, розслаблятись й забувати основні принципи боротьби з ними не варто. Це природний процес, чисельність комах будь-яких періодично зменшується чи збільшується, тому в будь-який момент ці вусані можуть здивувати своєю появою на наших кухнях, швидко завоювати втрачені позиції і нам доведеться знову виборювати свою свободу.