Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Засмага — ознака здоров’я чи небезпечна забаганка?

02.06.2023
????З плином часу значення засмаги в культурі змінювало своє значення. Спочатку засмаглі люди мали статус здорових. Потім у моду увійшла блідість, це говорило про статус та багатство роду. Потім знов популярності набула золотава шкіра... І так по колу.
❓А що з приводу цієї естетичної особливості каже доказова медицина?
????Науковці стверджують, що поява засмаги - в першу чергу захисна реакція шкіри на вплив сонячного проміння. У відповідь на УФ-випромінювання шкіра виробляє меланоцити, які й надають їй бронзового відтінку. Тобто смаглява шкіра = пошкоджена шкіра. І не важливо як довго та в який час доби ви будете засмагати. Наслідками постійного впливу сонця на шкіру можуть стати рання поява зморшок, сонячні опіки, швидке фотостаріння та навіть рак шкіри.
❓Але як захиститись від шкідливого впливу сонячних променів? Використовуйте так звані санскріни (або сонцезахисні засоби). Вони допоможуть мінімізувати негативний вплив на шкіру.
????Ось декілька правил при користуванні санскріном:
????обирайте засоби з SPF (Sun protection factor) не менше 15;
????оновлюйте захист що дві години або після купання;
????наносьте засіб за 15-30 хв до виходу на сонце;
????при нанесенні керуйтесь правилом двох пальців або чайної ложки (саме цієї кількості вистачить на обличчя та шию, стільки ж використовуйте на руки);
????користуйтесь санскрінами навіть взимку.
????????????Не забувайте також і про головні убори та сонцезахисні окуляри. Це допоможе вберегти шкіру голови, волосся та оченята від шкідливого впливу УФ-випромінювання і, при цьому, не створить марних витрат на непотрібні засоби.
❗Але ж сонячні промені стимулюють виробітку вітаміну D!
????Дійсно, ультрафіолет має і корисний вплив на організм. Але для цього не обов’язково смажитись на сонячній пательні. Вистачить 15 хв 2-3 рази на тиждень протягом сонячних літніх місяців для того, щоб підтримувати достатній рівень вітаміну D увесь рік.
☀???? І нехай ваша шкіра буде здоровою, а сонце приносить лиш радість!