Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Збитки, які наносять щурі

07.12.2022
????Споконвіку щурі живуть поруч з людьми, харчуються всім, що можна їсти, а також пристосовуються практично до будь-яких умов життя. Щурі є найбільш плідними тваринами. В середньому за рік одна особина дає 10 потомств по 8-12 дитинчат. Всі знають, що ці гризуни несуть велику шкоду, будучи переносниками небезпечних захворювань, деякі з них смертельно небезпечні. Свого часу саме гризуни стали причинами пандемії чуми у світі. Але чи задавались ви питанням, які можуть бути економічні збитки від щурів в різних галузях бізнесу при відсутності якісної дератизації?
????Сільське господарство страждає від шкідників найбільше. Врожай гине через настирливих гризунів, ще до його збирання. Ці шкідники обгризають кору дерев і саджанці, що призводить до їх загибелі рослин. Щурі поїдають корм для птахів і тварин, яйця і курчат.
????Продуктові підприємства, магазини ,склади зазнають великих втрат від гризунів. Їх жувальний апарат здатний прогризати отвори практично в будь-якому матеріалі. За допомогою своїх зубів вони пробираються в приміщення, там живуть і розмножуються до тих пір, поки не закінчуються запаси. Щурі прогризають теплоізоляцію в холодильних камерах, і пробираючись всередину, з’їдають та пошкоджують продукти. Наявність дірок в приладі вимагає більшої кількості електроенергії для підтримки необхідної температури.
✅Через ліквідований товар, відновлення зіпсованого устаткування і збільшення витрат електрики, компанія зазнає фінансові втрати.
Щурі є головними ворогами закладів громадського харчування, оскільки пробираючись по каналізаційних трубах і вентиляційних шахтах, вони розносять інфекції та заражають продукти. Їх популяція може досягати величезних масштабів, тому, якщо вчасно не проводити роботи з дератизації, кафе, ресторани та інші заклади будуть змушені закриватися до повного винищення шкідників, а це, в свою чергу, несе прямі економічні збитки.
????Шкода, яку завдають сірі щурі бізнесу і економіці в цілому, не обмежується тільки псуванням продуктів. Зуби - це головна зброя шкідників. З їх допомогою вони здатні перегризти кабель або провід. Наслідки можуть бути серйозними: від банального відключення Інтернету до знеструмлення великих об'єктів. Надкушені гумові ремені або шланги машини можуть вивести її надовго з ладу. Загоряння, які виникли через оголення кабелів щурами, призводять до пожеж.
????Хоча миші та щурі відносяться до гризунів, боротьба з ними різна. Якщо виживання мишей забезпечується їх чисельністю , то у щурів виживання відбувається завдяки інтелекту. Вони були до появи людей на планеті й продовжують жити з нами. Вчені, що десятиріччями вивчали поведінку щурів, не припиняють їй дивуватися. Сірий щур — це соціальна тварина. Сім’я, головою якої є найсильніший альфа-самець, займає площу близько 20 кв. м. Війна за територію триває постійно. Розум сім’ї визначається за старою самкою. Щурі не будуть їсти незнайомий продукт. Якщо з’являється нова їжа, її спершу куштує молодий самець, далі за ним спостерігають декілька днів. Яким би голодним не був пацюк, він ніколи не з’їсть усю приманку одразу. Вони куштують невеликими шматочками з проміжками від 2 до 15 год, прислухаючись до свого організму. Недосвідчений молодий щур може з’їсти таку приманку, але після цього вся сім’я відмовиться від будь-якої їжі, навіть без отрути. Це дуже обережні тварини. Коли під час активної роботи з дератизації досвідчена самка виводить сім’ю з небезпечного місця, вона залишає рештки (так звані погадки), і 2–3 місяці нові тварини розумітимуть, що тут небезпечно, проте зі зникненням погадок неодмінно з’являться нові шкідники.
????Найчастіше витрати на проведення дератизації виявляються набагато нижче збитків, які наносять щурі. Рекомендуємо не допускати такої ситуації і вживати заходів для запобігання появи гризунів. Ми допоможемо ефективно розв'язати Вашу проблему. Тому, перш ніж витрачати час і гроші надаремно, доцільно звернутись до Державної установи «Рівненський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» (м.Рівне, вул.Котляревського,3 Web: https://sesrivne.gov.ua/).