Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Знову випадок захворювань на ботулізм

13.06.2022
Минулого тижня в Рівненській області підтверджений черговий випадок ботулізму у 70-річної з села Трубиці Костопільської міської громади через вживання погано просмаженої риби. А все через ботулізм, до якого призвела не вельми розумна поведінка літньої жінки з Рівненського району. Власне, і без лабораторних досліджень лікарці за клінічною картиною та епідеміологічним анамнезом було одразу зрозуміло, що це ботулізм.
Під час війн, якщо лише вони не скороминучі, інфекційні хвороби завжди “підіймають голову”: чи то через неможливість забезпечення елементарних гігієнічних потреб, брак якісної питної води, посилені міграційні процеси або через вживання зіпсованих продуктів (бо ж зубожіння - незмінний супутник воєнних дій). От і на Рівненщині, ще пів року не минуло, а вже маємо шостий випадок ботулізму.
Наприкінці весни — початку літа територія нашого Центру особливо радує душу квітучою рослинністю, завдяки постійній увазі моїх дбайливих колег. Тому із задоволенням прогулявся з дружиною до “біотерористичної” лабораторії, де вона і констатувала смерть путіна та шойгу - білих мишей, які отримали сироватку крові від хворої. Поки вона повідомляла про цю прикрість завідувачці, напувала та годувала прогнозовано виживших старого Джо із Борисом, я тирив квіти з клумб і шукав в інеті пристойну інфографіку по ботулізму, яка б супроводжувала офіційне повідомлення:
На Рівненщині з початку року зареєстровано 6 випадків захворювання на ботулізм (за весь 2021 рік - 3 випадки). Серед захворілих чотири жінки (26, 41, 47 та 70 років) та два чоловіки (25 та 32 років). Всі захворілі вживали страви домашнього приготування, зокрема м’ясні консерви (у 3-х випадках), консервовані огірки, в’ялену рибу, смажену рибу. Хворі з м. Рівне, сіл Рівненського району, селищ міського типу Томашгород та Млинів. Випадки реєструвались у лютому (1 випадок), травні (3 випадки) та червні (2 випадки).
❗ Задля запобігання захворюванню необхідно уникати споживання:
✔ в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби;
м'ясних та грибних консервів;
✔ консервів домашнього виробництва;
✔ продуктів, які зберігали та/або транспортували належним чином;
✔ продуктів в якості яких ви сумніваєтесь.
❗ Звертайте увагу на такі симптоми, які можуть свідчити про захворювання на ботулізм:
✔ порушення близького зору — ви не можете читати текст, але добре бачите предмети;
✔ сильно виражена сухість у роті;
✔ важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає);
✔ підвищена стомлюваність, м’язова слабкість;
✔ запаморочення;
✔ короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім — стадія парезу кишківника (здуття живота, закреп);
✔ ураження м’язів шиї та кінцівок.
???? За найменшої підозри на ботулізм негайно зверніться до лікаря! Госпіталізація обов’язкова незалежно від тяжкості перебігу захворювання.