Рівненський центр контролю та профілактики хвороб

Звідки ж береться ця мошка?

31.08.2022
???? Напевне, кожен з нас зустрічався з такими непроханими гостями у своїй оселі, як дрозофіли — представники родини плодових мушок, які в період літньо-осінньої смакоти можуть організувати масовані ворожі напади на наші кухні, та й взимку інколи з`являються невідомо звідки.
❗Мушка дрозофіла знаменита тим, що перша з комах побувала в космосі, щоправда, не зі своєї волі, а задля служіння науці. Полюбляли її й вчені, які саме з її допомогою відкрили та довели багато генетичних законів, провели вивчення механізмів імунітету та таких складних захворювань, як онкологічні, або хвороба Альцгеймера. Шкоди нашому здоров’ю дрозофіла завдати не здатна, однак, дратувати своєю присутністю спроможна досить сильно.
❓Звідки ж вона з’являється у нас у квартирі? Як вона дізнається, що саме тут є фрукти та овочі?
Дрозофіл достатньо багато у місць зберігання та переробки фруктів та овочів, а також у природному середовищі, де вони з’являються, коли температура повітря стає вищою за 16°C, чисельність її швидко збільшується при зростанні тепла та вологості, а в наші житла вони потрапляють разом з продукцією, а також садовими квітами та навіть крупами, на яких присутні їх личинки та яйця, які настільки маленькі, що їх не видно неозброєним оком. Далі природа запускає механізм очікування, й чи будуть вони стрімко розвиватись у вашій квартирі чи будинку, залежить від ряду обставин, основною з яких є процеси ферментації (в основному рослинної продукції). Під дією цих процесів яйця починають розвиватись та через 5-8 днів дозріють до дорослої особини, активно заполонять весь простір й почнуть псувати продукти.
Завдяки своїм мініатюрним розмірам ці комахи з легкістю мігрують по вентиляційних каналах та дрібних щілинах у багатоквартирних будинках, несподівано з’являючись у квартирах, де знаходять джерело їжі. Холодну ж пору ці мушки переживають у сміттєвих баках, а ще дрозофіли можуть перехитрити господарів квартири й поки їх розшукують на кухні, сховатись в горщиках з домашніми рослинами.
❗Для того, щоб постійно не плескати дрозофілі в долоні, ганяючи її по квартирі, варто дотримуватись елементарних профілактичних заходів, щоб позбавити її можливості харчування та розмноження. Для цього потрібно регулярно перевіряти ємності з овочами та фруктами, при виявленні зіпсованих плодів потрібно якнайшвидше їх позбуватися.
????Важливо промивати фрукти та овочі, що купуєте чи вирощуєте власноруч, окропом, це допоможе вбити яйця дрозофіл. Зберігайте продукти, що швидко псуються, у холодильнику, вази з фруктами наповнюйте відповідно до споживання. Необхідно закривати відро для сміття, мити його та своєчасно виносити з дому та не забувати про раковину, ретельно очищати від усіх відходів, не залишати в ній надовго брудний посуд. Вчасно доглядайте за мисками хатніх улюбленців та не забувайте про домашні рослини — намагайтесь не сильно заливати водою, ґрунт покрийте сухим мульчувальним шаром.
❗Якщо ж перераховані засоби боротьби з дрозофілами не допомогли, промисловість пропонує спеціальні пастки для плодових мушок з детальною інформацією на пакуванні. Однак, незважаючи на всі свої заслуги перед наукою, дрозофіли є особами з досить низьким інтелектом, їх дуже приваблюють чудові аромати гниття, тому можна виготовити пастку для них самостійно: візьміть пластиковий пакет чи пляшку, покладіть як принаду шматочок стиглого банана, яблука тощо, закрийте зверху харчовою плівкою, в якій попередньо зробіть кілька отворів, поставте поруч з місцями проживання плодових мушок й зранку ви будете здивовані кількістю комах, що прилетіли на бенкет.
????Цікавим фактом є й доведена схильність мух-дрозофіл до алкогольної залежності, тому відлучення їх від вашого столу є чудовим способом збереження здорового природного середовища.
❗Бажаємо всім успіхів у героїчній боротьбі з дрозофілами, смакуйте чудовими дарами літа та осені лише зі своїми рідними та близькими людьми без набридливих гостей!